انتشار برنامۀ کاربردی تلفن همراه فرهنگ متوسط دهخدا​

۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۲ کد : ۲۱۱۷۶ اخبار جشنواره
تعداد بازدید:۶۲
برنامه کاربردی تلفن همراه «فرهنگ متوسط دهخدا» توسط مؤسسه لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران و با همکاری مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور منتشر شد.
انتشار برنامۀ کاربردی تلفن همراه فرهنگ متوسط دهخدا​

این برنامه که در نخستین جشنواره دانشگاه تهران دیجیتال، در نشست «دگرگونی دیجیتال در لغت‌نامه دهخدا و آموزش زبان فارسی» در دهم شهریور ۱۴۰۰ رونمایی شده بود، در وب‌گاه مؤسسه به صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت.
اکرم سلطانی، رئیس شورای تألیف مؤسسه دهخدا گفت: «فرهنگ متوسط دهخدا کتابی است که در راستای تحقق خواسته علامه دهخدا تدوین گردیده است. این اثر به صورت فیزیکی در سال ۱۳۸۵ در دو جلد به چاپ رسید و هم اکنون به عنوان برنامه کاربردی برای سیستم عامل اندروید آماده گردیده است». سلطانی اضافه کرد: «این اثر فقط لغت به معنی اخص لغت‌نامه دهخدا را در بر دارد؛ بنابراین اعلام جغرافیایی، تاریخی، اطلاعات دایره المعارفی و شواهد حذف شده‌اند. همه متن تا آنجایی که امکان داشته ویرایش و مدخل‌هایی به آن اضافه شده است و دارای ویژگی‌هایی از قبیل: فهرست عناوین، نشانه گذاری در متن، رنگی کردن متن، حاشیه نویسی بر متن، اشتراک گذاری متن انتخابی، پیمایش در متن از طریق فهرست عناوین و صفحه، دسترسی آسان به پاورقی‌ها، تنظیم نمایش اعراب کلمات، جستجوی لفظی در متن و فهرست کتب، دسترسی به تاریخچه جست جو، قابلیت تنظیم فهرست بر اساس عنوان کتاب، جلد، آخرین مطالعه و … است».
وی در پاسخ به سوال اینکه چرا لغت‌نامه کامل دهخدا در این اپلیکیشن منتشر نشده؟ گفت: «بر اساس نیاز متقاضیان بیشتر می‌خواستیم یک لغت‌نامهٔ کم حجم آفلاین در دسترس مخاطبان قرار دهیم و البته هم‌اکنون، لغت‌نامۀ کامل دهخدا بر روی وب‌گاه مؤسسه در دسترس همه علاقه‌مندان قرار دارد».
رئیس شورای تألیف مؤسسه دهخدا در جواب سوال اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی وجود دارند که لغت‌نامه دهخدا را منتشر کرده‌اند، آیا مورد تأیید شما هستند یا خیر؟ گفت: «خیر، ما به هیچ سایت و شرکتی مجوز استفاده از لغت‌نامه دهخدا را نداده‌ایم و بنابراین، نه تنها مورد تأیید ما نیستند، بلکه حتی پیگیری قانونی را برای استفاده‌های غیرمجاز حق خود می‌دانیم». سلطانی در پاسخ سوال چه ایرادی دارد که همگان بتوانند لغت‌نامه را منتشر کنند؟ گفت: «نخست اینکه لغت‌نامه دهخدا از طرف علامه دهخدا تقدیم به مردم ایران شده و مؤسسه دهخدا طبق مصوبه مجلس شورای ملی در سال ۱۳۳۴ ناظر بر عرضه صحیح این لغت‌نامه است؛ بنابراین هیچ سازمانی اجازه بهره‌برداری اقتصادی از این لغت‌نامه را ندارد و حتی درآمد اندکی که از فروش کتاب و یا عرضه برنامه‌های مختلف از طرف مؤسسه دهخدا می‌شود، باز صرف توسعه همین لغت‌نامه و گسترش زبان فارسی می‌شود. دوم، اطلاعاتی که سایت‌ها و برنامه‌های مختلف استفاده می‌کنند به دلیل اینکه از هک غیرقانونی لوح فشرده لغت‌نامه دهخدا است، امکان هر گونه اشتباه در تبدیل آن وجود دارد که بارها نیز به ما گزارش شده است و در نهایت در پاسخ به آنهایی که می‌گویند از فوت علامه دهخدا سی سال گذشته و الان باید در اختیار همه باشد. عرض کنم که خیر چنین نیست. در تألیف لغت‌نامه دهخدا، علاوه بر علامه دهخدا، حدود پنجاه مؤلف دیگر مشارکت داشته‌اند که هنوز هم تعدادی از این استادان در قید حیات هستند؛ بنابراین از نظر قانونی این استدلال پذیرفته نیست. مضافاً بر اینکه همان گونه که قبلاً عرض کردم، مالکیت لغت‌نامه دهخدا طبق مصوبه مجلس شورای ملی و وصیت علامه به مؤسسه دهخدا واگذار شده است».
رئیس شورای تألیف مؤسسه دهخدا اضافه کرد: «ما پذیرای همه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناوری در این زمینه هستیم و قطعاً بزرگترین کتاب لغت فارسی نیازمند عزم ملی برای استفاده صحیح از آن است».
گفتنی است که علاقه‌مندان می‌توانند برای دانلود رایگان اپلیکیشن فرهنگ متوسط دهخدا از وب‌گاه مؤسسه لغت‌نامۀ دهخدا اقدام کنند.‌


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: مرکز فناوری های دیجیتالی دانشگاه تهران مرکز فناوری اطلاعات موسسه لغت نامه دهخدا فرهنگ متوسط دهخدا اولین جشنواره دانشگاه تهران دیجیتال


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.